Skip to content Skip to footer

Rodzaje opraw oświetleniowych

Każdy, kto budował dom, doskonale wie, jak ważny jest wybór odpowiedniego oświetlenia. Światło w domu ma bezpośredni wpływ na estetykę, atmosferę i estetykę. Wraz z wyborem konkretnego rodzaju źródła światła, wybrać trzeba również oprawy oświetleniowe. Na rynku ich wybór jest bardzo szeroki.

Sufitowe oprawy punktowe

Każdy renomowany producent opraw oświetleniowych posiada w swojej ofercie sufitowe oprawy punktowe. Idealnie sprawdzają się tam, gdzie ważna jest oszczędność miejsca. Co ważne, same oprawy są niemal niewidoczne. Widoczna jest jedynie świetlna łuna, która rozlewa się po pomieszczeniu.

W przypadku opraw punktowych ważne jest ich odpowiednie rozstawienie. Wszystko po to, aby w pomieszczeniu nie powstały strefy zbyt zacienione lub, aby strumienie światła nie nachodziły na siebie.

Plafoniery

Plafoniery to oprawy oświetleniowe, które zawsze montowane są blisko sufitu. Najczęściej stosowane są w łazienkach, jednak można spotkać je również w pokojach. Świetnie nadają się do niskich pomieszczeń. Często jednak jedynie sama plafoniera może dawać zbyt mało światła.

Zaletą plafonier jest fakt, iż dostępne są w wielu kształtach. Sprawdzony producent opraw oświetleniowych oferować powinien wiele możliwości pod tym względem. Dzięki temu mogą stanowić estetyczny element aranżacji pomieszczenia. Różnorodność plafonier sprawia także to, że każdy może znaleźć takie, które wpisują się w indywidualne gusta.

Oprawy ścienne

Zadanie opraw ściennych jest doświetlenie pomieszczenia lub jakieś konkretnej strefy w pomieszczeniu. W salonie mogą służyć do zbudowania wyjątkowego nastroju. Pełnią także rolę praktyczną. Montowane są choćby w celu oświetlenia schodów.

Wybierając oprawy ścienne, pamiętać trzeba o aranżacji pomieszczenia, w którym taka oprawa ma się znajdować. Powinna pasować do wystroju wnętrza. Dzięki temu wszystko będzie ze sobą spójne.

Lampy wiszące

Klasycznym rodzajem opraw oświetleniowych są żyrandole i lampy wiszące. Na rynku dostępne są zarówno oprawy oszczędne w swojej formie, jak i bardziej ozdobne.

Lampa wisząca i żyrandol zawsze wyglądają estetycznie i przyciągają wzrok. Pamiętać jednak trzeba, że tego typu oprawy są dość wymagające, jeśli chodzi o ich czyszczenie.