Skip to content Skip to footer

Urządzamy jadalnię – stoły i krzesła, na które warto zwrócić uwagę

Stół i krzesła to podstawowe meble, które pozwalają na uporządkowanie całego życia w domu. To przy stole spotkamy się każdego dnia, pracujemy, rozmawiamy. Z kolei krzesła muszą charakteryzować się odpowiednim wyprofilowaniem, trwałością i finezją wykonania, która przełoży się na podkreślenie stylu aranżacyjnego.

Stoły i krzesła na lata

Zadowolenie ze stołu i krzeseł ma kluczowe znaczenie – wbrew pozorom to jedne z najważniejszych elementów wyposażenia wnętrza. Kupowanie ich bez większego zastanowienia może przynieść więcej rozgoryczenia niż pożytku, dlatego zwróćmy uwagę na kilka szczegółów. Po pierwsze meble muszą być dopasowane do wielkości pomieszczenia. Dość powiedzieć, że w dużym salonie mały stół będzie wyglądał karykaturalnie, zaś zbyt duży w małym pokoju mocno ograniczy przestrzeń i będzie przeciwieństwem funkcjonalności.

Warto szukać rozwiązań ergonomicznych, które dopasują się do różnych sytuacji – większej ilości gości, czy codziennego życia kilkuosobowej rodziny. Stabilność stołu jest tutaj szczególnie ważna. Wysokiej jakości stoły i krzesła są zaprojektowane i wykonane przez ekspertów, którzy tworzą, a nie produkują. Ten element oczywiście wpływa na cenę, ale przy okazji otrzymujemy wysoką jakość materiału i tym samym trwałość mebli na lata.

Jaki rozmiar i kształt

Klasyczna wysokość stołów do jadalni oscyluje w granicach 74 – 76 cm i jest dostosowana do osób dorosłych. Oczywiście, można zdecydować się na model z regulacją wysokości, ale należy zdawać sobie sprawę, że to rozwiązanie wpływa negatywnie na ogólny wygląd stołu – zwłaszcza przy podniesieniu go do pożądanej wysokości, jak i jego stabilność.

Wielkość blatu należy dopasować do ilości osób, które będą przy nim zasiadały. Naturalnie, jeśli okazjonalnie przy naszym stole zasiądzie np. 20 gości nie musimy kupować aż tak dużego stołu. Wystarczy nam model, który pozwala na jego rozsunięcie. Cennym przelicznikiem wielkości blatu jest przyjęcie, że dla jednej osoby należy zarezerwować prostokąt o szerokości 40 cm i długości 60 cm, przy czym środkowy pas, na którym będą ustawione naczynia z potrawami powinien być nie mniejszej szerokości niż 20 cm.

Na rynku dostępne są stoły prostokątne, kwadratowe, okrągłe i owalne. To, który kształt będzie odpowiedni jest indywidualną kwestią gustu i zamysłu aranżacyjnego. Warto przy tym zwrócić uwagę na krzesła nowoczesne, które idealnie pasują do klasycznych stołów.